معرفی ارگانها(۱) – مراکز رشد واحدهای فناوری (انکوباتور)

از طریق واحد مهارت افزایی شاخه دانشجویی مرکز فرهنگی شهید آیت الله مدرس منتظر معرفی ارگانها و نهادهای مرتبط با موضوعات کارآفرینی و خدمات قابل ارائه توسط آنها باشید.

 مراکز رشد مثل یک انکوباتوری است که نوزاد نارس به دنیا آمده را در آن قرار می­دهند چون او نمی­تواند در محیط واقعی زندگی کند. او را در یک محیط ایزوله می­گذارند و از او بهتر و بیشتر مراقبت و نگهداری می کنند تا وقتی که به یک حدی از توانمندی برسد و بعد از آن است که به راحتی به یک محیط آزاد می­رود و مشغول زندگی می­شود.

 کسب و کار نوپا را هم که یک تیم متخصص و متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاهی ترتیب داده اند ممکن است نتواند در محیط واقعی کسب و کار دوام بیاورد و سریعاً توسط شرکت­های رقیب بلعیده شود.

برای همین است که این تیم تازه کار و کسب و کارش را در یک محیط ایزوله قرار می­دهند و اعتبارات لازم

را در اختیار او می­گذارند و نیازمند­ی­های دیگر او را برآورده می­سازند.

 حضور در مراکز رشد برای یک کسب و کار نوپا علاوه بر استفاده از برخی از اعتبارات مادی از لحاظ معنوی نیز حائز اهمیت است. چرا که مثلاً اگر قرار باشد دو سه نفر جوان بروند و یک کسب و کار را را ه­اندازی کنند شاید مجبور باشند در یک جایی دور، مکانی را اجاره نموده و در کارت ویزیت خود آدرس آن محل را بدهند حال آنکه در صورت پذیرش در یک مرکز رشد، انتهای آدرس می­نویسند: مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف و آرم دانشگاه شریف را هم بر روی آن کارت درج می کنند. در اینحالت، آنهایی که قرار است با این دفتر قراردادی امضاء و یا معامله کنند و به آنها پروژ­ه هایی را بدهند، اصلاً نوع نگاه دیگری به این شرکت خواهند داشت که کاملاً فرق می­کند.

در این مراکز به جوانان متخصص اعتبار می­دهند، مثلاً اگر می­خواهد برای کارش از یک مدیر یا مشاوره مدیریت استفاده کند، در مراکز رشد این مشاوران را در اختیار او قرار خواهند داد. در صورتی­که این تیم جوان اگر بخواهند از یک مشاوره مدیریت یا مشاوره حقوقی در شرایط واقعی استفاده کنند باید هزینه های زیادی را بپردازند. پس این مراکز از هزینه­های این شرکت­های نوپا کم کرده و زمینه را برای رشد  آنها فراهم می­کنند.

در این مراکز بسیاری از کارآفرینان، مشاوران و اساتید مطرح بصورت مستمر حضور داشته و علاوه بر ایجاد هم افزایی علمی آموزش­هایی را نیز در رابطه با موضوعات مورد نیاز به آنها ارائه می­نمایند.

تعریف مراکز رشد و خدمات آنها: مرکزی است تحت مدیریت متخصصین حرفه‎ای که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه‎های جدید توسط کارآفرینانی که در قالب واحد‎های نوپای فعال در زمینه های مختلف منتهی به فناوری متشکل شده اند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، پشتیبانی می کند. این خدمات، به عنوان مثال، شامل موارد زیر است:

تامین محل کار (به صورت اجاره)

  • خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی
  • خدمات اطلاع رسانی
  • خدمات مالی و اعتباری
  • آموزش های تخصصی ویژه
  • خدمات مدیریتی
  • خدمات حقوقی
  • پروژه یابی و بازاریابی

اهداف و شرح وظایف:

ـ بسترسازی جهت تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی فناورانه.

ـ ایجاد جاذبه برای شکل­گیری شرکت­های خصوصی دانش بنیان.

ـ کاهش ریسک شرکت­های نو بنیاد از طریق ارائه مشاوره­های تخصصی وکمک به جذب سرمایه­های اولیه.

مزیت­های استقرار در مرکز رشد:

تسهیل ارتباطات متخصصان و شرکت­های مستقر و ایجاد محیط هم افزایی.

پبهره­مندی از خدمات ارائه شده توسط مرکز (خدمات پشتیبانی، خدمات آموزشی، خدمات مشاوره تخصصی).

صرفه­جویی اقتصادی و برخورداری از قوانین و مقررات مناطق آزاد.

معافیت مالیاتی به مدت ۲۰ سال (معافیت عملکرد سالیانه، قراردادها، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر حقوق).

برخورداری از تسهیلات مالی و اعتباری.

بهره­مندی از مزیت­های قانون شرکتهای دانش­بنیان و تجاری سازی نوآوری­ها.

تسهیل در ارتباطات بین المللی.

استفاده از خدمات انبار اختصاصی گمرک مستقر در شهرک.

پذیرش موسسات متقاضی استقرار در مراکز رشد فناوری بر اساس معیارهای زیر انجام می گیرد:

ایده مناسب متکی بر فناوری

  • تیم کارآفرین
  • برنامه اقتصادی متکی بر بازار

موسساتی که در یکی از موارد فوق ضعف داشته باشند در صورت داشتن شرایط دیگر در دوره رشد مقدماتی و با توجه به ضوابط مرکز رشد مربوطه پذیرفته می­شوند.